pozytywnezmiany

lifestyle, magic, Law of Attraction, happiness

Naucz się mówić słowo „nie” a będzie Ci się lepiej żyło !!!

3 Komentarze

Te słowa usłyszałam oglądając bajkę „Flinstonowie” jako dziecko,  jak teraz pomyślę ile lat bym ocaliła biorąc sobie te słowa do serca to aż  żal bierze.
Jestem po lekturze zjawiskowej książki „Bycie miłym to przekleństwo” Jacqui Marson i wiem że bardzo wiele osób cierpi na syndrom spełniania zachcianek swoich rodzin, znajomych, przyjaciół, współpracowników.  Dlaczego ? Chyba z poczuciem własnej wartości jest coś nie tak, przez wiele lat tak było ze mną.  Ulegałam każdej najmniejszej prośbie skierowanej w moja stronę bo przecież ktoś się obrazi lub go rozczaruje.
Przyjmowałam każde zaproszenie bez względu na to czy miałam ochotę iść czy też nie. Dlaczego ? Bo nie wolno odmawiać. Źle interpretowalam słowa Biblii :”jeśli ktoś Cię poprosi o płaszcz, daj mu też suknię”.
Teraz wiem że nie tędy droga  i chociaż kiedyś słowo „nie” nie przechodziło mi przez gardło,  teraz pokochałam odmawiać gdy ktoś proponuje coś co nie jest zgodne z moimi celami i priorytetami. 
Z reguły nawet nie jest to takie straszne jak myślałam, nikt się nie gniewa (chyba) i ludzie sobie radzą bez mojego uczestnictwa w bardzo wielu sprawach.
Podjęłam osobiste zobowiązanie : do niczego, czego nie wymaga praca się nie przymuszac. 
Przecież spotkanie na które nie mam ochoty iść a idę z poczucia obowiązku, nie niesie żadnej dobrej i pozytywnej intencji.
Gdy ktoś ma do mnie jakaś prośbę upewniam się że wynika to z potrzeby znalezienia frajera,  który odwali cała „brudną” robotę. Gdy ktoś rzeczywiście potrzebuje pomocy, nie odmawiam.  Ale najpierw wnikliwie badam całą sprawę i nie obiecuje na oślep i w biegu.
Zawsze można odroczyc podanie odpowiedzi, dać sobie czas do namysłu choćby przez krótkie : „muszę sprawdzić w kalendarzu co mam na ten dzień zapisane”.  Ten zwrot jest uniwersalny,  nawet jeśli nie prowadzisz żadnego kalendarza.
Dla początkujących adeptów asertywności,  idealne koło ratunkowe.
Żeby nam się dobrze żyło, trzeba wiedzieć kiedy mówić „nie”. Nawet gdy się boisz, zwłaszcza gdy się boisz.

image

Reklamy

3 thoughts on “Naucz się mówić słowo „nie” a będzie Ci się lepiej żyło !!!

  1. Doskonała lektura i wskazówka.. Dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s